V naší ambulanci se často setkáváme s akutním svalovým zraněním. Vtomto článku bych Vám ráda představila jednotlivé typy zranění, fáze hojení a nastínila možnosti terapie:
Škála hodnocení zranění:
- Svalová distenze (natažení) - za 2-4 týdny návrat k tréninkové činnosti
- Parciální ruptura (natržení) - za 2-3 měsíce návrat k tréninkové činnosti
- Úplná ruptura (přetržení) - za 4-6 měsíců návrat k tréninkové činnosti
Fáze hojení a možnosti terapie:
Zánětlivá fáze (akutní): 48 hod – 5 dní
R.I.C.E metoda: rest + ice + compression + elevation
Klid: časná imobilizace přispívá k urychlení formování granulační tkáně matrix. Ale prolongovaná kompletní imobilizace má negativa. Již po dvou týdnech imobilizace dochází k svalové atrofii, úbytku svalové síly, zkrácení svalu a neelastickému formování jizvy.
Aplikace kryoterapie: Aplikace kryosáčku po dobu prvních dvou maximálně tří dnů po dobu 20 minut každé 2 hodiny. Lze kombinovat s kompresí a elevací pro efektivní redukci otoku. Fyzikální terapie: v této fázi hojení je vhodné použít laser nebo pulzní ultrazvuk pro redukci bolesti.
Kinezioterapie: aktivní a pasivní cvičení v nebolestivém rozsahu eliminuje riziko vzniku adhezí pojivových tkání. Pokud však cvičení podporuje vznik nového otoku, je třeba snížit intenzitu cvičení.
Fibroblastická fáze (proliferační): od 4. dne od vzniku zranění
Aplikace pozitivní termoterapie: zánětlivá proces by měl být ukončen a postupně se přechází od kryoterapie k pozitivní termoterapii. Po třech dnech střídavé terapie tepla a chladu po dobu 20-30 minut a následně postupný přechod k pozitivní terapii. Účelem je zvýšit krevní cirkulaci v postižené oblasti a podpořit hojení. Nejlépe se teplo aplikuje před zahájením cvičení.
Fyzikální terapie: ultrazvuk (zvyšuje prokrvení, podporuje lymfatický systém, který tak může rychleji odstraňovat zplodiny látkového metabolismu, laser, od 10. dne DD proudy, interferenční proudy, ES pro lepší práce svalové pumpy a podporu proteinové syntézy.
Kinezioterapie: zvyšování rozsahu pohybu a cvičení s postupně se zvyšující zátěží a intenzitou. Strečink v nebolestivém rozsahu. Strečink by měl být prováděn po dobu 5 minut každou hodinu po dobu 2-3 dnů. Lze po cvičení aplikovat kryosáček na 10-15 minut. Do ranného terapeutického programu se doporučuje zařadit cvičení v bazénu a od 10. dne jízda na rotopedu s velmi nízkou intenzitou (např. po poranění hamstringů).
Remodelační fáze:
Cílem je navrátit zraněného sportovce k tréninkové činnosti.
Mgr. Helena Brandová