V naší ambulanci se často setkáváme s akutním svalovým zraněním. Vtomto článku bych Vám ráda představila jednotlivé typy zranění, fáze hojení a nastínila možnosti terapie:

 

Škála hodnocení zranění:

  • Svalová distenze (natažení) - za 2-4 týdny návrat k tréninkové činnosti
  • Parciální ruptura (natržení) - za 2-3 měsíce návrat k tréninkové činnosti
  • Úplná ruptura (přetržení) - za 4-6 měsíců návrat k tréninkové činnosti

 

Fáze hojení a možnosti terapie:

 

Zánětlivá fáze (akutní): 48 hod – 5 dní

R.I.C.E metoda: rest + ice + compression + elevation

Klid: časná imobilizace přispívá k urychlení formování granulační tkáně matrix. Ale  prolongovaná kompletní imobilizace má negativa. Již po dvou týdnech imobilizace dochází k svalové atrofii, úbytku svalové síly, zkrácení svalu a neelastickému formování jizvy.

Aplikace kryoterapie: Aplikace kryosáčku po dobu prvních dvou maximálně tří dnů po dobu 20 minut každé 2 hodiny. Lze kombinovat s kompresí a elevací pro efektivní redukci otoku.  Fyzikální terapie: v této fázi hojení je vhodné použít laser nebo pulzní ultrazvuk pro redukci bolesti.

Kinezioterapie: aktivní a pasivní cvičení v nebolestivém rozsahu eliminuje riziko vzniku adhezí pojivových tkání. Pokud však cvičení podporuje vznik nového otoku, je třeba snížit intenzitu cvičení.

 

Fibroblastická fáze (proliferační): od 4. dne od vzniku zranění

Aplikace pozitivní termoterapie: zánětlivá proces by měl být ukončen a postupně se přechází od kryoterapie k pozitivní termoterapii. Po třech dnech střídavé terapie tepla a chladu po dobu 20-30 minut a následně postupný přechod k pozitivní terapii. Účelem je zvýšit krevní cirkulaci v postižené oblasti a podpořit hojení. Nejlépe se teplo aplikuje před zahájením cvičení.

Fyzikální terapie: ultrazvuk (zvyšuje prokrvení, podporuje lymfatický systém, který tak může rychleji odstraňovat zplodiny látkového metabolismu, laser, od 10. dne DD proudy, interferenční proudy, ES pro lepší práce svalové pumpy a podporu proteinové syntézy.

Kinezioterapie: zvyšování rozsahu pohybu a cvičení s postupně se zvyšující zátěží a intenzitou. Strečink v nebolestivém rozsahu. Strečink by měl být prováděn po dobu 5 minut každou hodinu po dobu 2-3 dnů. Lze po cvičení aplikovat kryosáček na 10-15 minut. Do ranného terapeutického programu se doporučuje zařadit cvičení v bazénu a od 10. dne jízda na rotopedu s velmi nízkou intenzitou (např. po poranění hamstringů).

 

Remodelační fáze:

Cílem je navrátit zraněného sportovce k tréninkové činnosti.

 

Mgr. Helena Brandová

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com