Stephen Typaldos, D.O. byl americký lékař, který se narodil v roce 1957 a zemřel roku 2006. Zabýval se léčbou bolestí pohybového aparátu pomocí ošetřování fascií.

Sestavil systém nejčastějších poškození fascií a hmaty, kterými se je snažil napravit. Využívá se pro něj také označení FDM (Fascial Distortion Model).

Fascie jsou obaly svalů, za normálních okolností zajišťují jejich vzájemné klouzání.

Obsahují velké množství nervových zakončení, kterými vnímáme nastavení segmentů našeho těla a také bolest.

Při jejich nesprávné funkci, např. poškozením úrazem nebo nevhodnou pohybovou aktivitou, je tato schopnost pozměněna. Naše svaly nefungují správně a my můžeme vnímat bolest.

Podle Typalda pacient podvědomě skrze nervová zakončení vnímá poškození fascie. V diagnostice je tedy kladen důraz na řeč těla pacienta a terapeut se snaží z popisu obtíží a gestikulace zjistit, o jaký typ poškození fascie se jedná.

Po stanovení diagnózy provádí terapeut hmaty, kterými se snaží fascie uvést do správného postavení.

Hmaty jsou prováděny velkou silou, protože při nich dochází k rozrušování starých srůstů a mechanickému narovnání. Jsou využívány i nejrůznější pomůcky, jako například flossband, vakuumextraktor, různé druhy kleští atd.

Výsledky terapie by se měly dostavit krátce po ošetření. Obtíže nemusí vymizet po jedné terapii, ale pacient by měl cítit zmírnění obtíží.

Při každém následujícím ošetření by mělo toto zlepšování pokračovat. Pokud se tak nestane, nejsou pacientovy obtíže způsobeny poškozením fascie.

Jsou popisovány případy pacientů, kteří byli určeni lékařem k operativnímu řešení svých obtíží. Po ošetření fascií podle této metodiky se jejich obtíže zmírnily a operace nebyla nutná. Stephen Typaldos vysvětloval teorii fasciových distorzí také na příkladech pacientů, kteří i po operaci měli stejné obtíže jako před ní. Vysvětloval tento jev právě poškozením fascií, které simulují stejné bolesti, jako poškození struktur kloubu.

Mgr. Ondřej Smolka

 

Literatura:

TYPALDOS, D.O., Stephen. Faszien Distorsions Modell. 5. dopl. vyd. Kittery, Maine 03904: IFDMO, 2011. ISBN 978-0-615-53993-5.

FISCHER, Thorsten. Fascien Distorsions Modell FDM Modul 1. Bad Zurzach: Bildungszentrum Rehastudy, 2015.

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com