Vbočený palec (latinsky Hallux valgus) je označení pro vychýlení palce z jeho osy ve smyslu vbočení k ostatním prstům.

Příčin, který tento stav způsobují je několik. Významnou roli hraje genetická predispozice, ale především také to, jak nohu používáme (její funkce při stoji, chůzi, běhu atd.). S tím rovněž souvisí, jaké boty nosíme. 

 

Genetiku změnit neumíme, ale můžeme ovlivnit to, jak naše nohy používáme a jaké boty nosíme.

 

Při vbočení palce nám schází jeden ze zásadních stabilizačních i odrazových bodů nohy, což znamená, že funkci musí přebírat jiné segmenty, Ty k tomu však nejsou určeny a jsou tím zákonitě přetěžovány, což může způsobit jejich poškození (bolesti kyčelních kloubů, bederní páteře, hrudní páteře, krční páteře, hlavy atd.).

Ale nikdy není pozdě:-) Pokud si dokážete palec srovnat do centrované pozice (osa palce navazuje na osu záprstních kostí), tzn. nemáte ještě tak velkou kloubní deformitu, která by toto neumožňovala, dá se vhodnou fyzioterapií mnoho napravit!

Fyzioterapie vbočených palců spočívá v aktivaci přirozených pohybových programů tak, aby palec mohl opět zaujmout svou pozici v centrovaném postavení a mohl opět s ostatními prsty plnohodnotně fungovat. Postupnou rehabilitací dochází ke zlepšení postavení nohy (držení klenby nožní), zlepšuje se síla svalů nohy ve stoji a při chůzi, upravuje se stereotyp chůze a zapojení palce ve fázi odrazu. Často se používá i aplikace elastické pásky (kineziotaping), která koriguje palce do lepšího postavení a stimuluje svaly, které jej v této pozici drží a zlepšuje tak jeho postavení při chůzi. Využívají se také mobilizace a stabilizace palcového kloubu.

Jako pasivní pomůcka se používají korektory, které jsou vhodné, ale nenahradí aktivní rehabilitaci.

 

Ideální postup:

  • osobní konzultace s fyzioterapeutem
  • aktivní rehabilitace "na míru"
  • obuv, která nedeformuje Vaše nohy :-)

 

PhDr. Ivana Urbančíková

Použitý zdroj: www.ahinsashoes.com

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com