Často vidím a setkávám se s dětmi v poloze w-sedu, pojďme se spolu podívat na možné důsledky tohoto způsobu sezení...

 

 

 

Všimli jste si, jak Vaše dítě sedí při hraní? Děti velmi rády používají polohu ve tvaru písmene W.

 

Jde o sed, při kterém zadkem sedí na zemi, kolena jsou od sebe a lýtka jsou vytočené do stran tak, že tvoří pomyslné písmeno W.

 

Tato oblíbená poloha může být rizikem pro jejich zdraví, správný vývoj a růst.

 

W-sed není příznivý pro postavení kyčlí, kolen, kotníků, brání rotaci trupu a křížení přes osu těla. Současně v něm roste napětí kloubů a šlach, což může vést až k hypermobilitě. Všechny tyto faktory, včetně snížení přirozené stimulace rovnováhy, zvyšují pravděpodobnost neúspěšného rozvoje pohybových dovedností a grafomotoriky dítěte. Často takto sedí děti, které mají slabé břišní a zádové svaly. Touto polohou si pomáhají k pohodlnému sezení, protože v jiných polohách obtížněji udržují rovnováhou.

Dalším nevhodným sezením je sed na židli, kdy dítě „zahákne“ nohy o nohy židle zboku. Je to v podstatě jiná podoba sedu do tvaru písmene W.

Pokud Vaše dítě často zaujímá polohu W-sedu, doporučuji mu v tom aktivně bránit. Zkuste mu nabízet jiné možnosti sedu (šikmý sed, sed na patách, sed s rozkročenýma nohama).

Zbavování se každodenních stereotypů je „dřina“, která se Vašemu dítěti vrátí v podobě správného motorického vývoje a držení těla.

 

PhDr. Ivana Urbančíková

 

Dá se sedět třeba takto :-)

     

 

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com